Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Somajul-realitatea din viata noastra

+12
Andante
MagdaMarin
fulguta28
rob roy
Gabica
Geta_63
valentinadof
danniela
ismi3ismi
diada
Admina
teisoara
16 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Admina Mier 15 Ian 2014, 9:59 am

Eu vroiam repede si bine, adica un curs de maxim 2-3 luni, pentru ca dupa aia intru in prenatal si nu am chef sa bat autobuzurile si tramvaiele ca sa merg pe la cursuri. Mai ales ca am auzit la Diada ca n-ar dura mult cursurile de calificare, dar probabil ca depinde de tip.
Sunt gasit unele de 9 luni, contra cost, dar nu mai e cazul la mine, cel putin nu acum. Oricum sunt controversate, am mai vrut sa fac cursuri de tuns si coafat si parerile erau destul de proaste despre multe "scoli" de stilisti. Adica, daca era gratis, nu aveam ce sa pierd, castigam macar diploma, vorba aia, sa fie...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de diada Mier 15 Ian 2014, 10:08 am

Si la noi mai e o chestie, depinde LA CE ORA pui viza. CA adca te duci ca mine la 8.30 - 9 dimineata (dupa ce duceam copii la gradinita), te punea sa te duci in alta locatie sa te inscri la curs, dupa care puneau viza. Acolo coadaaa, maare! de stateam pana pe la 12 - 13asa  zid timp in care tot veneau trimisi de la vize. Dupa ce te inscrii la curs (daca vrei, daca nu gata somajul, erau si care refuzau cursurile), te duci frumos si iti pune viza. Si ma duceam eu la ora 13 si ce crezi? dupa mine nu mai tirmitea pe nimeni la curs pentru ca nu aveau ceilalti timp sa termine coada pana la ora 16 cand incheiau serviciul!
Si sa te trimita la bursa locurilor de munca  rade alta distractie, daca nu vrei sa te duci, gata somajul! Si uite-asa, luna de luna, ma duceam cu frica, ce mi-or mai zice, ce m-or mai pune sa fac  rade 

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Mandana Mier 15 Ian 2014, 10:52 am

Admina, draga, am facut si eu un curs de croitorie acum 10 ani prin fortele de munca ,a durat 2 luni,m-am angajat la o firma de confectii .... dar munceam aproape pe degeba ( eu ma duceam pt ca imi place ceeace faceam si era aproape de casa , nu dadeam bani pt transport.. ma rog si am renuntat !! in schimb fiica mea a terminat facultatea acum 3 ani si isi cauta de lucru . a fost la fortele de munca unde i-au" bagat pe gat" un curs de calculator unde bineinteles ca nu s-a dus .dar ...ideea este ca daca te intereseaza ceva cursuri urmareste in sector la tine la Fortele de munca.Am sa caut adresa si nr de tel de la o firma aproape de mine care organizeaza asemenea cursuri si care se pare ca sunt seriosi... va pup !!
avatar
Mandana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 115
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 17/06/2009

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de diada Mier 15 Ian 2014, 11:07 am

Asta cu confectiile nu e bine! nu recomand nimanui. Pentru ca, daca intri pe lista lor ca este calificat confectioner/asamblor textile, nu ai cum sa nu-ti gasesti serviciu (pe degeaba) si chiar ca nu mai iei somaj! Eu am curs de croitorie facut, norocul meu ca nu am pus diploma (nici nu stu cat e de recunoscuta acum, ca e din cretacic:))) ). AM lucrat si in croitorie dar fara carte de munca. Cand sa-mi fac actele am plecat pentru ca nu faceam fata mediului in care lucram. Cred ca stersul permanent te face sa devii asa, nu pot sa explic!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Admina Mier 15 Ian 2014, 1:11 pm

Ar fi bun si de croitorie, mai ales pentru doua luni daca ar incepe de la inceputul lui februarie. O sa sun la somaj sector 1, pentru ca nu m-am gandit cand am fost acolo, sa intreb. Nu as merge sa lucrez in croitorie de serie, dar e buna diploma daca vrei sa faci un PFA sau sa lucrezi pe cont propriu.
Personal sunt pentru luat tot ce se poate de la stat, mai ales ca am destui ani pe cartea de munca si n-am beneficiat decat de cei 2 ani de concediu crestere al copilului. Deci analize gratis, somaj, cursuri, tot ce se poate, ca cine stie daca o sa mai apucam pensia, macar acum sa profitam, sa ne recuperam investitia (parte).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de diada Mier 15 Ian 2014, 3:07 pm

Aaaa si pentru cine nu stie, daca nu ai serviciu AJOFM iti suporta transportul si faci si cursuri gratis, nu e musai sa fii in somaj. Chiar transport in oras cu autobuzul. Am impresia ca 1 curs pe an ai dreptul gratis de la ei!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Mandana Mier 15 Ian 2014, 6:28 pm

In Bucuresti,daca ai terminat perioada de somaj si a mai trecut un timp (1an-2) si nu ai loc de munca trebuie sa te inscrii din nou la ei dupa o perioada ( asta pentru cursuri) ,fiicei mele i-au zis ca la 6 luni sa depuna din nou cererea de inscriere.si ... sa nu va mai zic ce vocabular si stil de a vorbii cu un om  ..daca esti putin mai rusinos sau nu nu stii cum le abordezi..te mananca ( asta in afara ca te trimit de la un birou la altul  de 10 ori )...
Cu toate acestea ai si avantaje  Sad daca stii sa le ceri :1= poti cere de la primarie ajutorul acela care se da ( cca 650 lei ) pe an ,de persoana !
2= poti lua alimente de la UE 3= cursurile ,care tot asa ,daca stii sa alegi ..  Smile si mai sunt dar nu imi aduc aminte acum zid
avatar
Mandana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 115
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 17/06/2009

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de marina40 Mier 22 Ian 2014, 8:10 am

Sa va povestesc ce peripetii am eu cu somajul.
Am fost platita pt cresterea fetitei pana la 7 ani,este  o lege de la 3 la 7 ani pt copii cu handicap.Fetita implineste  7 ani deci nu mai sunt platita si am zis ca raman in somaj sa ma ocup pana la vara de fata ca este clasa 0 si e greu.De la directia muncii imi da adeverita pt somaj iar la somaj imi spune ca nu ma incadrez ca trebuie neaparat sa ma angajez o luna sau doua.
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Mandana Mier 22 Ian 2014, 9:49 am

Marina, incearca sa mergi la alt birou sa intrebi pe altcineva ,s-ar putea sa ai surprize..! iti tin pumnii !
avatar
Mandana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 115
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 17/06/2009

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra - Pagina 2 Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB