Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

+33
mariag
Motzu
mihaelavama
anda81
danniela
myky7robc
Dorulet
kmn
ildisor
kitty_1973
odrina
Maria Tatuti
xlaligia
letho
emmancita
dorina narita
teisoara
Karina33
squirrel
AcidoR
mimiady63
piciul
Gabica
mari01
pufoi
cris_io_mat
ivanoiuadela9
valentinadof
Uca
doraly
Angelica18
flori de camp
ioana soare
37 participanți

Pagina 10 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de ioana soare Mar 20 Aug 2013, 1:36 am

Oooooo, cat este de frumos!love love love 
Adica stiam ca va fi frumos, am vazut si pozele cu el la blocat si mi s-a parut super, dar nimic nu m-a pregatit pentru imaginea cu el purtat pe umerii tai. Este atat de fin, delicat, feminin, rafinat... si margelele ii dau un farmec aparte...
Imi place atat de mult tot tabloul, cu tine, salul diafan, cerceii in ton, cu micul contrast turcoaz, trandafirii superbi...

Ce ma bucur ca te-am asteptat, salul tau merita cu prisosinta sa fie in galeria provocarii!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de piciul Mar 20 Aug 2013, 4:18 am

Uca, un sal diafan, cum spune Ioana! Sa-l porti sanatoasa si sa-ti aduca noroc! Felicitari! flower 
Ce metoda ai folosit pentru a tricota cu margele?
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de flori de camp Mar 20 Aug 2013, 6:25 am

Superb! Minunat! Demn de podium! love 
Nu doar la sutien, ci şi la încălţări o să vezi că nu mai porţi acelaşi număr ca altădată wink


Ultima editare efectuata de catre flori de camp in Mar 20 Aug 2013, 11:02 am, editata de 1 ori
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de mari01 Mar 20 Aug 2013, 7:48 am

Un sal perfect din toate punctele de vedere.Felicitari!
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de doraly Mar 20 Aug 2013, 9:24 am

Ce frumusete, Uca! Culoarea superba, modelul delicat, culoarea dulce...transparent si diafan ca o panza de paianjen...si margelele...si felul cum se aseaza! Nu e de mirare ca ai lucrat atat la el, a meritat tot efortul, e superb! Felicitari! Flowers 
Sa-l porti sanatoasa si cu drag!
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de mariag Mar 20 Aug 2013, 9:49 am

Foarte delicat salul, felicitari!
mariag
mariag
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/01/2010

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de cris_io_mat Mar 20 Aug 2013, 10:27 am

Uca este superb!!!!nu am ce sa mai zic,totul este impecabil, iar salul este o frumusete!sa-l porti cu drag si sa te lauzi peste tot cu el! pupi 
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de valentinadof Mar 20 Aug 2013, 10:57 am

Adica, tu crezi Uca,ca nu ne-asteptam sa ramanem mirat2love Finut,elegant,delicat!Felicitari!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de squirrel Mar 20 Aug 2013, 12:27 pm

Superb, n-am cuvinte. Imi inchipui ca a fost o adevarata provocare sa lucrezi cu fir asa de subtire si cu margele. Dar rezultatul... merita tot efortul depus. Felicitari si sa-l porti sanatoasa! Flowers 
squirrel
squirrel
helper
helper

Numarul mesajelor : 67
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de Dionisia Mar 20 Aug 2013, 12:50 pm

Uca, cat e de frumoooos ! mi-a placut mult si bluza de la concurs.
Felicitari, esti foarte talentata !
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de AcidoR Mar 20 Aug 2013, 2:11 pm

Felicitari Uca! Flowers A meritat efortul, este perfect. Shocked
AcidoR
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 68
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de letho Mar 20 Aug 2013, 2:22 pm

Ce frumos e, Uca si-ti sta asa de bine :love:Sa-l porti cu placere! hug
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de pufoi Mar 20 Aug 2013, 4:37 pm

Uca e de vis salul tau!
Tot Holden am vrut sa fac si eu si tot cu margelute, dar margelutele la punguta sunt scumpe(6 euro) si foarte putine. Tu zici de 600de margelute?Adica cate pungulite? si te rog sa ne mai spui daca ai lucrat dupa explicatiile puse de Ioana sau dupa schema descarcata de pe raverly.Eu nu am stiut cum sa ridic cei trei ochi din randul de montare a ochiurilor si ca urmare, nu am mai facut nimic.Dar, e atat de romantic salul ca merita facut. Astept explicatii Uca, cand esti tu mai libera.
Acum, urez mult noroc participantelor.
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de Angelica18 Mar 20 Aug 2013, 7:55 pm

E atat de fin si de rafinat,Uca, ca pe mine m-a cucerit in totalitate.Am spus ca nu port saluri,deci nu fac,dar ce creatie minunata a iesit din mainile tale ma ambitioneaza sa fac si eu unul.Nu acum ca timpul nu-mi permite,dar ramane ca proiect de viitor.Poti sa fii mandra de el.Felicitari!!!!!!!!!!!!
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de An-Ca2811 Mar 20 Aug 2013, 7:57 pm

Uca superb, finut, elegant si nu stiu cate asemenea as mai putea adauga.Felicitari, sa-l porti sanatoasa ca e taaare fain. Flowers
An-Ca2811
An-Ca2811
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 159
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/11/2009

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de Motzu Mar 20 Aug 2013, 11:08 pm

Uca, felicitari! e foarte frumos si senzual salul...sa-l porti cu placere si sa spui tuturor ca-i facut de tine hug 
vazand atatea saluri frumoase la aceasta provocare, cred ca orice femeie si-ar dori un sal in garderoba. eu recunosc ca nu am niciunul deoarece la petreceri am optat pentru bolero sau un pulover finut daca era cazul, iar la plimbarile de seara e incomod un sal cand trage copilul de tine in toate partile. acum am copiii mari, parca ma vad vara viitoare pe faleza cu un sal finut pe umeri wink 
va felicit pentru rabdare si simt artistic, sa va simtiti minunat cu ele! flower
Motzu
Motzu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 528
Varsta : 48
Localizare : Rimnicu Vilcea
Data de inscriere : 26/12/2010

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de Uca Mar 20 Aug 2013, 11:15 pm

Uou! Am rămas fără cuvinte! Vă mulțumesc din suflet pentru aprecieri!

Emmancita, firul este ANGEL 2 Ply Lace, ( 799 m / 100 g).
Șalul are ( cu aproximație ) 130/ 60 cm și au intrat 20 g mirat2 .
Am rămas cu gura căscată când am cântărit ghemul rămas. Inițial l-am cântărit acasă ( la un cântar cu șină, imprecis spun eu) și-mi arăta 65 g dar ca să fiu sigură m-am dus la un magazin și l-am cântărit acolo, pe două cântare și-mi arătase 80g.mirat 

Piciule, am folosit metoda cu croșeta, cea dintr-un filmuleț pus de tine, aici la subiect.

flori de camp, am avut noroc cu mărimea de la papuci, încă-mi mai vin încălțările de dinainte de sarcină.

Pufoi, dar câte mărgele sunt la 6 euro?
Astea toho, de mărimea 6, sunt între 1 și 2,4 lire / 11 g (aprox. 160 buc). Prețurile sunt luate de pe http://www.robins-beads.co.uk/ ( sper să nu se considere reclamă)peace 

Explicațiile Ioanei sunt exact cele din model doar că traduse. Eu m-am ghidat atât după ce a tradus cât și după cele în engleză. Nu am folosit deloc diagrama ci am tricotat punct cu punct după explicațiile pe fiecare rând, care sunt defapt abrevieri .

Pentru a începe șalul am urmărit un video ( pus de mine pe pagina 9) căci din explicațiile scrise n-am priceput ( da , știu, am recunoscut deja că sunt grea de cap). După aceea, urmărind explicațiile totul vine de la sine.

Șalul, original, nu e așa de spectaculos, spun eu. Nici al meu nu ar fi fost cine știe ce dacă nu foloseam un fir atât de frumos și mărgele. Eu spun că firul ( delicat și așa de subțire) și mărgelele îl scot din anonimat.


_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de emmancita Mier 21 Aug 2013, 12:53 am

Multumesc de raspuns! 20 gr??? Pai eu am bagat pana acum la al meu 40 si abia sunt la jumatate...wink am sa caut si eu firul acela.
Daa, grea de cap sunt si eu, abia dupa filmulet mi-am dat seama cum trebuie inceput, iar modelul...mi-a luat muult sa-l descifrez si sa-l aplic,ca de facut fara schema..inca mai arunc ochiul la ea.
Abia astept sa le vad toate salurile la galerie!!kiss 
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de flori de camp Mier 21 Aug 2013, 7:48 am

Uca, eşti o norocoasă! Din toate punctele de vedere. Nu ştiu firul, însă aspectul final al şalului e sublim. Faptul că are doar 20 de grame e halucinant! Shocked 
Şi privind pantofii, iar eşti norocoasă. Eu după prima sarcină am fost nevoită să renunţ la toata gama de încălţări zid
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de kmn Mier 21 Aug 2013, 10:31 am

Uca...minunat, sublim ...imi place foarte mult, culoare, model, finete.....felicitari!
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de Gabica Mier 21 Aug 2013, 12:24 pm

Uca, am văzut, citit, admirat.
Păi nu mai e nimic de spus.
A, ba da.
Te rog nu te mai subestima.
Orice lucru nou, dă dureri da cap când încerci să-l faci, dar dragostea, pasiunea, munca ne fac să obţinem un produs finit minunat.
Spor la lucru pentru următorul proiect. Încet, cu răbdare, noi suntem aici cu laudele pregătite.
Tu lucrează.

Valabil pentru toate mâinile minunate care au participat la această provocare.
Felicitări şi spor în toate.

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de buburuzaroz Mier 21 Aug 2013, 2:01 pm

Superb sal,Uca, sigur vreau sa incerc si eu sa fac unul desi nu stiu unde o sa il port. Neaparat sa-l pui si pe Ravelry pt ca e mult mai frumos decat cele realizate in galerie.
buburuzaroz
buburuzaroz
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : piatra neamt
Data de inscriere : 10/02/2012

https://povestideieri.wordpress.com

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de emmancita Mier 21 Aug 2013, 3:41 pm

Daaa, asta vroiam sa-ti spun si eu , Uca, sa-l pui pe Ravelry!!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de ioana soare Mier 21 Aug 2013, 3:49 pm

E deja acolo:)

Cred ca nu mai este nimeni de asteptat, asa ca diseara dupa ce culc baietii, voi face galeria si extragerea. Sper sa ma descurc:)) Concurentele cu mai multe saluri intra la extragere de tot atatea ori sau doar o singura data? Am vazut ca in trecut s-a procedat in ambele feluri si as vrea sa stiu cum credeti ca e bine sa facem acum.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de doraly Mier 21 Aug 2013, 8:36 pm

Daca-mi permiti, Ioana, eu as zice ca fiecare sal in parte sa intre la extragere, deoarece fiecare in parte a necesitat timp, atentie, rabdare, concentrare... si mai ales ca salurile sunt diferite intre ele, nu s-a repetat acelasi model. ( Altfel spus: mai multe saluri, mai multe sanse de castig wink)

Dar, poate sunt si alte pareri...eu nu am participat la prea multe provocari/concursuri.

Succes!
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Provocare nr.6 (tricotat) - Sal - Pagina 10 Empty Re: Provocare nr.6 (tricotat) - Sal

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB