Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Index de termeni EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Index de termeni EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Index de termeni EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Index de termeni EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Index de termeni EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Index de termeni EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Index de termeni EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Index de termeni EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Index de termeni EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Index de termeni EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Index de termeni EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Index de termeni EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Index de termeni EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Index de termeni EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Index de termeni EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Index de termeni EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Index de termeni EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Index de termeni EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Index de termeni EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Index de termeni EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Index de termeni

+38
aliona.spaiuc
Ofelia Buzescu
Amra
Laura1005
alinushnou
Cristina Munteanu
pufulici
georgescu olimpia
sara20101
dana_ana23
Uca
solmizel
myky7robc
vizirenu
Cazimi
Vro
Dionisia
squirrel
aisha
Ana Maria
irish05
corneliabenesch
teisoara
elena gina
dienutzababy
Wilma
corilex
ciucamona
ramona75
amira
ioana soare
Socrate
Ania
Kristina
tomari
Admina
cleo
lorinaoo1
42 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Index de termeni Empty Index de termeni

Mesaj Scris de lorinaoo1 Vin 24 Oct 2008, 10:23 am

Am o propunere: sa facem un index de termeni la modelele explicate in limba franceza sau in engleza. Ma gandesc ca poate voi sunteti mai experimentate si recunoasteti macar modelul si dezlegam enigma.
Deocamdata eu as vrea sa fac un pulover pt fetita mea cu "bobbles" ca aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Vreau sa stiu exact cum sa fac bobitele alea. Numai ca nu sunt asa de buna la engleza, nici la tricotat si nu pricep prea multe. Am inteles pana acum ca:
K (knit) = ochi pe fata
P (purl) = ochi pe dos
P2tog (purl two toghether) = se scad 2 ochi pe dos
Acum nu prea inteleg ce inseamna asta:
SK2P (slip one stitch, knit 2 toghether, pass slipped stitch over)
Ma ajuta cineva?
Intre timp am sa incerc sa mai adaug la lista din engleza ce mai pricep si poate completati voi.
Spor la andrelit flower
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de cleo Vin 24 Oct 2008, 10:43 am

banui asha:

SK2P (slip one stitch, knit 2 toghether, pass slipped stitch over)
Sk2p ( iei un ochi si nu il lucrezi, il pui la adormit, lucrezi 2 impreuna, te iei de ochiul adormit si il lucrezi)

asta ar fi mot a mot. Dar sincer, nu are logica la tricot. Io 'bubele' alea : :D le lucram (acu 15 ani, iarta-mi greselile, ca nu am ma facut bube de mult timp), deci le lucram ceva de genul: din 2 ochiuri, creshteam cate 4-5 din fiecare. NU mai merheam cu randul pana la capat, ma intorceam , dus intors, numai pe ochiurile alea , de 5 ori. Astfel faceam o 'ecrescentsa'. Dupa a 5a oara, ma duceam inca 10 ochiuri (de ex.) si incepeam o alta buba.

No, scuza-mi gresalili, dar neuronu imi e angajat part time.

edit: vad ca e inceput de sus. Tocmai termin o rochitsa la piticanie, tot inceputa de sus. iese fain modelul, dar nu am nimerit din prima nr de ochiuri, si am facut prima data prostia sa las ochiurile de la maneca, pe o andrea. Nu e usor de lucrat asha. M ai ok a fo dupa ce le-am trecut pe o atsa groasa, si apoi le-am ridicat pe 3-4 andrele, sa termin manecile.
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de lorinaoo1 Vin 24 Oct 2008, 3:35 pm

Cleo, vad ca le ai cu termenii la tricotaje :D Se vede ca ai si experienta, poate ma mai ajuti cu traducerea corecta la unele indicatii de pe anumite siteuri.
La modelul cu bubele am scos-o la capat pana la urma, am incercat mai multe variante si a iesit pana la urma. Deci SK2P inseamna ceva de genul: se ia primul ochi pe andrea fara sa fie impletit, urmatorii doi se iau impreuna, dupa care se readuce ochiul pus la trandaveala pe andreaua din stanga si se ia cu ochiul rezultat din scadere. Adica asa mi-a iesit mie "buba". Mare treaba fu cu inmultitul, 5 ochi din unul singur affraid
P.S. Ai o "piticanie" taaare dragalasa ;)
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de cleo Vin 24 Oct 2008, 4:01 pm

multumim de complimente! pai amandoua om scoate la capat!

edit: am gasit pe site acolo o dezlegare a prescurtarilor: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

cum ai facut tu bubele? scrie aici pasii:
rand1: 1 ochi crescut in 5, 1 ochi crescut 5
rand 2: intors si lucrat pe dos etc


ca sa fie clar si altor fete.
Io o sa dezleg un model de la gat in jos, sa explic cum de iese asha frumos la inchetura manecii. Ca prin cusut iese naspa.
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de lorinaoo1 Vin 24 Oct 2008, 10:16 pm

cleo a scris:multumim de complimente! pai amandoua om scoate la capat!

edit: am gasit pe site acolo o dezlegare a prescurtarilor: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

cum ai facut tu bubele? scrie aici pasii:
rand1: 1 ochi crescut in 5, 1 ochi crescut 5
rand 2: intors si lucrat pe dos etc


ca sa fie clar si altor fete.
Io o sa dezleg un model de la gat in jos, sa explic cum de iese asha frumos la inchetura manecii. Ca prin cusut iese naspa.

Daaaa, buna idee, sa ne spui cum se face un pulover de la gat in jos, ca si eu as incerca asa.
Dezlegarea aia a prescurtarilor am gasit-o si io, dar ma uitam ca matza-n calendar la ea, ca nu stiu termenii in romaneste si la ce se refera bounce Si cu inmultirea ochilor... nu stiu daca am facut bine, am facut printr-un ochi mai multi ochi in loc de unul. E corect asa? Bubitele alea cred ca ies mai mici decat in modelul pe care-l faceai tu. Sper sa fi inteles eu ok, dar tot iese ceva.
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de cleo Vin 24 Oct 2008, 11:13 pm

pt bluza : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , am folosit modelul:



Eu am facut-o pentru un copilas de 3-6 luni, am lucrat cu andrele nr 2 si fir Roxi.

Se incepe din partea de sus ( de la gat). Se pun pe andrele 60 ochiuri si se lucreaza un rand pe fata.
Randul 2 se lucreaza asa: 4 fata, 5 dos, 1fata, 1dos, 1fata, 10dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 10 dos, 1 fata, 1 dos,1 fata, 10 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 5 dos si 4 fata.
Randul 3: 9 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu,, 10 fata, un jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 10 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 10 fata , 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu si 9 fata .
Randul 4: 4 fata, 6 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 12 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 12 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 12 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 6 dos si 4 fata.
Ranul 5: : 10 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu,, 12 fata, un jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 12 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 12 fata , 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu si 10 fata .
Randul 6: : 4 fata, 7 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 14 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 14 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 14 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 7 dos si 4 fata.
Randul 7: 11 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu,, 14 fata, un jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 14 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 14 fata , 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu si 11 fata .

Acum ar trebui sa se vada cum merg cresterile. Se fac asa cresterile pana cand se ajunge la 60 ochiuri pe dos .
Pe andrea veti avea asa: 4 fata, 30 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 60 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 60dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 60 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 30 dos, 4 fata.
Pe urmatorul rand se iau cele 34 fata + 3 ( cele 60 de ochiuri de la maneca le puneti pe o andrea separat sau pe o ata)+3+60 spate+3 ( cele 60 pentru maneca separate pe alta andrea sau pe o ata) +3+34 fata. Se lucreaza acseste ochiuri inca 40 randuri cu un rand pe fata, un rand pe dos.
Apoi lucrati inca 10 randuri numai pe fata si incheiati toate ochiurile.

Manecile: Lucrati cele 60 ochiuri inca 36 randuri. La randul 9 se scade cate un ochi de fiecare parte, apoi la randul17 inca 2 ochiuri,, la randul 24 inca 2 ochiuri, la randul 30 inca 2 ochiuri, la randul 34 inca 2 ochiuri, la 35 inca 2 ochiuri si la randul 36 inca 2 ochiuri.
Veti ramane cu 48 de ochiuri pe andrea, mai lucrati inca 10 randuri numai pe fata , dupa care se inchid toate ochiurile.

Gulerul: Se pun pe andrea 76 ochiuri si se lucreaza 22 randuri numai pe fata, iar la fiecare sfarsit de rand se scade cate un ochi.

Parte a buna a acestei bluzite e ca nu are cusaturi decat la maneci!




observatii la sfarsit de lucru: inceputul pe 60 ochiuri e prea mic pt gatul fetei mele. Am taiat si desfacut de sus in ca 5 randuri. Asha c a am inceput gulerul ridicand ochiurile ramase. Si nu am crescut in jos pana la 60 ochiuri dos, ci pana la 70. Asha am zis io, ca e firul mai subtire. Si mi-a ieshit rochie, dar asta nu se mai pune :D. Fac poze miine. Sau dupa ce iau si nasturi.

sa mai adaug ceva poze cu ce am mai facut fetei:
- croshetat: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
- tricotat: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de Admina Sam 25 Oct 2008, 10:03 am

Hai ca vin si eu... Basketball Merg pe principiul, omul cat traiest invata si m-am gandit inca de anul trecut sa-mi aduc aminte tricotatul. Am lucrat cateva randuri la un pulover inceput de mama mea, dar nu mai stiam sa pun ochiurile Embarassed Deci recunosc, vreau sa impletesc putinel iarna asta, usurel... sa ma primiti din cand in cand. Deci, am gasit schema cu bube, cred. Desi aud ca ati rezolvat-o, pun poza.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cred ca bubele de care vorbea Lorina erau cele galbeni, din cate am inteles. Tin minte ca aveam un pulover pe la 6-7 ani, facut de mama mea, cu buline din astea... sau buburuze le zicea ea.
In concluzie, am cumparat andrele de 7, aveam ceva sculuri luate de anul trecut, in degrade si ma apuc de un fular mai rar, cu ochiuri mari. Oare imi trebuie andrele mai mari sau sunt ok? Revin.
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de lorinaoo1 Sam 25 Oct 2008, 10:23 pm

Admina da, alea galbene erau. Da io nu le-am facut asa, ca ieseau mai usor. Mie mi-au iesit o tzara mai lunguiete, mai stafidite saracele Embarassed Ca io nu puteam concepe cum sa inmultesc acolo dintr-un ochi tocmai cinci. Am facut ce m-a taiat capul. Oricum, dupa doua randuri de "bubite" de alea m-am lasat, ca ma durea mana de atata incordare Rolling Eyes Hai ca pe parcurs ai sa-ti amintesti ce si cum, si eu am patit la fel cu pusul ochiurilor.
Cleo multumim tare mult pt explicatii flower , am sa incerc si eu data viitoare, ca acum am inceput tot de jos. Uitandu-ma la pozicile cu mogaldeata ta si cu creatiile tale am realizat ca te-am mai citit pe alt forum, tot la tricotat Smile Si ca sa inteleg mai bine, jeteu e un ochi adaugat pe andrea, nu?
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de cleo Dum 26 Oct 2008, 8:31 am

jeteu= crescut un ochi nou, dar prin luare pe andrea a firului. pe desenele de mai sus: e cerculet.
crescut= cand dintr-un ochi faci de 2 ori

Un mic secret la crescut: cand dintr-un ochi tre sa faci 2, lucrezi o data pe partea firulului din spatele andrelei, si al 2 lea pe firul pe fatsa andrelei.
sau cand vrei sa cresti dar mai mascat, lucrezi ochiul inmultit dar de mai jos cu unr and. Adica bagi andreaua prin ochiul de mai jos, ala generator. Nu stiu cat de inteleasa am fo...


a, schemele de la chinezi sunt f. faine!! alea cu bubele lor, sunt bube mai mici dar sunt f. usor de facut!

ieri am fo la o prietena. Soacra sa, proaspat pensionata, face caciulitse. I-am cetit modelul, sper sa fac si io o caciulitsa la piticanie. Una in colturi.

edit: uite poze cu rochitsa : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de lorinaoo1 Dum 26 Oct 2008, 12:57 pm

Cleo, mersic cheers Rochita a iesit foarte bine, sa o poarte cu placere Mara queen
Admina, cum merge traba cu fularul?

Sa pun si eu poze:
una cu ce a iesit in urma experimentului meu cu buburuzele
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si alta cu primul meu pulover (nu prea reusit Embarassed )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de cleo Dum 26 Oct 2008, 3:20 pm

lorina, te bat, de ce zici ca nu e prea reusit ploverul? unde ai gresit? Mie mi se pare perfect.

adicalea, explica ne si noua: ai pus prea multe ochiuri, prea putina ata, ai cusut stramb etc.
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de lorinaoo1 Lun 27 Oct 2008, 11:47 am

Meeey, sa nu ma bati, ca ar fi mai mare rusinea Embarassed pt mine evident. Ziceam ca nu e prea reusit pt ca nu am scazut la maneci cum am scazut pe partea din fata si pe partea din spate, apoi se vad scaderile cam aiurea ca nici la cusut nu le-am prins bine, si mai e faptul ca se curbeaza marginile din fata, acolo unde se incheie cu nasturii. Am citit pe undeva ca trebuia sa fac ultimul ochi mereu pe dos. La puloverul asta rosu asa fac si tot se curbeaza. Am incercat sa nu lucrez ochiul pe fata si mi-a "intins" culoarea dincolo de conturul dungilor. Si last, but not least, puloverul a iesit cam mare, deci o sa-l poarte la primavara, ca acum fii-mea nu sta la probat sau masurat. Cam astea sunt defectele pe care le vad eu. Dar iti multumesc pt incurajarea implicita flower
Si vin cu o idee: poate deschizi tu un capitol cu niste tipsuri pt niste lucrusoare mai frumoase study Eu am sa fiu constiincioasa si voi pune totul in aplicare.

Ca sa nu ziceti ca sunt off-topic, la lista de termeni in engleza mai lucrez Embarassed printre picaturi...
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Index de termeni Empty Tricotaj- scheme si proiecte finite

Mesaj Scris de tomari Lun 27 Oct 2008, 12:49 pm

Bine v-am gasit!

Am un model dintr-o rev italiana si nu reusesc sa-l dezleg prea bine; la prima vedere nu pare complicat dar pe parcurs m-am blocat. Din ce am dedus e vb despre ochiuri incrucishate cu pasarea unui ochi peste 3 ochiuri dar si peste un rand sau 2, o andrea auxiliara, cam complicat nu? Rolling Eyes
Ce zicetzi sa scanez pag sa vedetzi despre ce e vb macar de curiozitate?
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de lorinaoo1 Lun 27 Oct 2008, 1:55 pm

Tomari, cheers daca te pot ajuta, cu mare placere! Scaneaza sa vedem despre ce este vorba.
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Index de termeni Empty Tricotaj- scheme si proiecte finite

Mesaj Scris de tomari Lun 27 Oct 2008, 6:57 pm

Am scanat pag din revista;

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de tomari Lun 27 Oct 2008, 7:08 pm

Am gresit la dimensiuni asa ca revin cu celelalte img.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ptr sezonul rece mi se pare un model potrivit.
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de Admina Mier 29 Oct 2008, 11:44 am

Am o mare rugaminte pt cele care au postat poze cu lucrusoare tricotate pt pitici. Va rog sa le postati si la subiectul "Creatiile noastre pentru cei mici". E cel mai bine sa fie grupate pe categorii, aici scheme si explicatii, acolo lucrari finite sau in lucru. flower

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de lorinaoo1 Mier 29 Oct 2008, 11:59 am

Tomari, m-am tot uitat si am tot cercetat dar nu prea pricep cum se face Question E un model tare dragut, dar mi se pare complicat, cel putin pt nivelul meu. Poate te ajuta Cleo.
Admina, 'teles, sa traiti :D
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de lorinaoo1 Mier 29 Oct 2008, 12:43 pm

Incerc sa traduc:
primul rand: *4 ochiuri fata (diritto), 3 ochiuri dos (rovescio)*, se reia *a* (adica ce e scris intre stelute), 4 ochiuri fata
randul 2: se lucreaza ca si primul
randul 3 4 ochiuri incrusisate la dreapta (se pune un ochi in asteptare pe o andrea in spatele lucrului, unde se vor lucra 3 ochi pe fata si ochiul suspendat se lucreaza pe dos), *2 ochiuri pe dos, 5 ochiuri incrucisate la dreapta (se pune un ochi pe o andrea si se lucreaza in spatele lucrului, se lucreaza 4 ochiuri pe fata si cel suspendat pe dos)*, se reia *a*
randul 5 3 o pe fata, 1 pe dos, *2 pe dos, 4 pe fata, 1 pe dos*, se reia *a*

... si tot asa...
deci: diritto (dir) = ochi pe fata
rovescio (rov) = ochi pe dos
a sinistro = la stanga
a destra = la dreapta
scendere = se scade
incr. = se incruciseaza
davanti = in fata
dietro, sotto = in spate
*a* = se repeta de cate ori e nevoie ce e intre asteriscuri

Cam asta ar fi o legenda a explicatiilor de acolo.
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Index de termeni Empty Tricotaj- scheme si proiecte finite

Mesaj Scris de tomari Joi 30 Oct 2008, 9:16 am

Lorina iti multumesc pentru traducere; in mare cam asa ceva mi-am tradus si eu dar ochiul ramas deoparte nu stiam cand sa-l lucrez (adica daca in acelasi rand sau pe urmatorul). Oricum ramane ca tema de incercare . sunny
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de Kristina Sam 01 Noi 2008, 6:40 pm

fetelor pun aici un video.....poate stie cineva sa-mi explice cum se incepe! Rolling Eyes

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de tomari Mar 04 Noi 2008, 1:38 pm

Kristina modelul de baza e 1 fata 1 dos; din ce am vazut lucreaza cu 2 culori pe care le sch la jumatatea rand.
1 jumat (mov) 1 ochi pe dos nelucrat si firul luat pe ac (impreuna) se trec pe celalat nelucrate (de la stga spre dreapta), 1 ochi pe dos lucrat
a 2-a jumat (portocaliu) se lucreaza invers adica; 1 ochi pe fata si firul luat pe ac (impreuna) se trec nelucrate pe celalat ac si ochiul pe dos se lucreaza cum se cere
-modelul e simplu dar in video pare mai dificil ptr ca e lucrat cu 2 culori si inversarea modelului de la jumatate

Mod de baza 1f, 1 dos; dar la rand 2 lucrezi 1 ochi fata nelucrat luat cu firul pe ac (jeteu), 1 ochi dos lucrat;
la rand urmator cele 2 ochiuri (fata) acum vor fi dos se lucreaza impreuna pe dos (cum se cer), iar ochiul
dos va deveni fata pe care il vei lua nelucrat cu firul (jeteu)
Modelul devine f gros (dublu) indicat la veste, pulovere; ptr fular e bine sa fie firul mai subtire.
Succes!
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de tomari Mar 04 Noi 2008, 1:42 pm

Admina poti sterge repetarea img de la pag 2 cu mesajul aferent?
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Index de termeni Empty brioche stitch

Mesaj Scris de lorinaoo1 Mar 04 Noi 2008, 11:05 pm

Kristina uite aici o demonstratie pt cum se incepe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Si aici e mai pe stilul nostru, cel continental [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Din ce am vazut eu, pui ochiurile pe o culoare, apoi tricotezi cu cealalta culoare. Cu o culoare se tricoteaza pe fata, cu cealalta pe dos. Clipul gasit de tine se refera la impletitul pe andrele circulare, deci fara capete de cusut. De aceea apare cerculetul acela pus ca semn, pt a se sti de unde sa se schimbe culoarea. Pentru lucrul normal impletesti mereu pe fata, mai intai cu o culoare (sa zicem mov), intorci, continui cu cealalta culoare (bej, de ex.) tot cu ochiurile pe fata.
Cam asta am inteles eu, o sa si incerc sa vad daca iese ceva, desi cred ca pana atunci ai sa ne povestesti tu cum iese. Mult succes!
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Index de termeni Empty brioche stitch

Mesaj Scris de lorinaoo1 Mar 04 Noi 2008, 11:15 pm

Asta te poate ajuta sa intelegi cum vine impletit pt lucrul drept
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Index de termeni Empty Re: Index de termeni

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB