Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Gradina mea... de apartament (5)

+28
LRodica
mishou
Floren
fiordaliso
Celya_f40
micheline
myky7robc
kerkyra
pufulici
SilviaDumitrescu
dorina64
Steluzza
stejara
Gabica
AcidoR
Giobsy
Gabiuta
danniela
erika28sicilianu
corina corina
AlinaJ.Bijoux
Dorulet
Ducess
irish05
cocav
piciul
canadianca50
MagdaMarin
32 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de erika28sicilianu Vin 05 Apr 2013, 3:08 pm

Scuze de deranj, am schimbat pamantul la ficus cam acum o luna si de vreo 2 saptamani a facut mucegai si nu stiu de la ce. Stie cineva ce pot sa fac?
erika28sicilianu
erika28sicilianu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 39
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 28/10/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de corina corina Vin 05 Apr 2013, 4:04 pm

E suficient sa-l aerezi din cand in cand cu o furculita , Erika . E de la prea multa umezeala in aer . flower
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de erika28sicilianu Vin 05 Apr 2013, 5:27 pm

Multumesc mult de raspuns. Am sa si incerc acum si sper sa nu se mai faca.
erika28sicilianu
erika28sicilianu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 39
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 28/10/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de ema Mier 10 Apr 2013, 9:52 am

De ce mi se ofilesc si parca putrezesc pe tija principala a plantei, bobocii de muscate?
M-am uitat si nu vad nici fainare, nici altceva Stiti vreun remediu mai natural ca nu am substante chimice de stropit
Le tin inca in casa pt ca afara e foarte frig inca
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de danniela Mier 10 Apr 2013, 11:06 am

Nu cumva au fost atinsi de ger??? Frunzele sunt sanatoase??? Stiu ca bobocii in general sunt mai sensibili decat frunzele.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de ema Mier 10 Apr 2013, 11:10 am

Nici vorba Le tin in living Vad ca si bobocii care ies acum au probleme Cand le-am cumparat erau bine, cu flori si cu boboci Cum le-am plantat, cum au inceput sa aiba problema asta Le-oi fi udat prea mult?
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de Ducess Mier 10 Apr 2013, 11:44 am

Ema, te-ai uitat si pe spatele frunzelor? Sa nu faca puricei, sunt minusculi si iti mananca planta de vie. Si vezi ca sunt vitamine special pt muscate
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de erika28sicilianu Mier 10 Apr 2013, 1:01 pm

Puriceii astia naspa mi-au mancat si mie dintr-un rozmarin si inca cateva plante si de atunci am retineri sa mai cumpar plante de apartament. Singurul care a rezitat e un ficus, pe care il am de vreo 4 sau 5 ani. Ala nu a avut nici o problema, decat aceea cu mucegaiul pe deasupra pamantului. Acum am aflat ca e de la umezeala si sper sa se rezolve. Puriceii astia de plante se fac sau cumperi planta din magazin si deja sunt pe planta? Mie m-i s-a intamplat deja prea des si nu stiu care ii problema, apartamentul meu favorizeaza aparitia purecilor sau ii cumpar si pe ei cu tot cu planta?
erika28sicilianu
erika28sicilianu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 39
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 28/10/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de Ducess Mier 10 Apr 2013, 1:17 pm

Erika, nu stiu de unde ii poate capata, dar eu am avut cu trandafirii japonezi si a fost o lupta destul de serioasa...mi s-a spus ca ii face planta in sine, acum nu stiu cat adevar e acolo...Dar sunt pacatosi rau...
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de erika28sicilianu Mier 10 Apr 2013, 1:38 pm

Sunt rai de tot, eu am pierdut lupta cu ei si am ramas fara plante Sad
erika28sicilianu
erika28sicilianu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 39
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 28/10/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de Gabiuta Mier 10 Apr 2013, 2:06 pm

Cind ai transplantat muscatele cu siguranta ai pus apa in exces si de aceea se comporta asa.
Apoi probabil ca au caldura prea multa si nu le place.Lor le merge bine si infloresc frumos la racoare.
Cit priveste puriceii se gasesc solutii de stropit la fitosanitare.
Dar daca ti-au "mincat" planta inseamna ca a fost altceva.Posibil paianjenul rosu care nu iarta nimic si distruge tot.
In general acestia se fac de la caldura si uscaciune prea multa.
Si inca ceva:muscatelor nu le place pamintul prea gras.Pune nisip in compozitie daca ai sau "scarmane" dupa pamint prost.O sa vezi imediat schimbarea.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de corina corina Mier 10 Apr 2013, 3:38 pm

Asa e , Ema , cum spune Gabiuta ! Trebuie neaparat sa le aerezi pamantul . Umiditatea in exces omoara muscatele . Pe fundul ghivecelor eu pun mai intai o mana de pietricele sa fie drenajul bun .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de danniela Mier 10 Apr 2013, 3:39 pm

Tot de la trandafiri japonezi am si eu purecii. E posibil sa se faca la planta. Noi avem pe aici trandafiri japonezi de zici ca-s buruieni, foarte bine le merge la clima asta.
Ceai de tutun!! Mi-e mi-au mancat rosiile Sad Sad
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de Ducess Mier 10 Apr 2013, 3:51 pm

Se spune ca la rosii functioneaza foarte bine cojile de ou pisate...
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de erika28sicilianu Mar 16 Apr 2013, 2:12 am

Are cineva bambusi in apa? Si-a luat sotul meu 3 bucati, din aia spiralati si saracii arata cam rau. Stie cineva cum se ingrijesc?
erika28sicilianu
erika28sicilianu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 39
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 28/10/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de Giobsy Mar 16 Apr 2013, 9:37 am

Erika, eu am pus bambusii intr-un vas cu apa, fara pamant. Au facut radacini multe, mari si le merge foarte bine.
Ii am de vreo 4-5 ani.
PS: unul din bambusii mei arata rau, inainte de a-l pune in apa. I-am taiat partea afectata, iar partea care a fost sanatoasa am pus-o cu un capat in apa. Si-a revenit, a facut radacini si a ramificat.
Incearca si tu.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 17 Apr 2013, 4:14 pm

Se tin in apa si se schimba des apa Si eu am in apa de vreo 3 ani !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de Giobsy Joi 18 Apr 2013, 8:21 am

Nu am pus multa apa de la inceput. Doar cat sa stea tulpina 2cm in apa. Apoi am tot adaugat apa, fara a o schimba. Periodic pun si ingrasamant lichid, din cel pe care il folosesc la florile in ghiveci.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de ema Lun 29 Apr 2013, 1:53 pm

Din ciclul "ce prostii mi-au mai trecut prin cap", azi va prezint incercarea disperata de a salva ce a ramas din muscatele mele
Dupa descrierea bolii (cu imagini) si studiul atent comparativ cu ale mele (cu o lupa) am ajuns la diagnosticul "bacterioza" Cica nu exista remediu si tb aruncate si dezinfectat solul S-a transmis si la trandafirul pitic care are frunzele galbene si cu pete brune si care pare ofilit
Aici nu stiu pe unde as putea gasi substante de stropit si nici nu-mi bat capul Asa ca joia trecuta am dizolvat bicarbonat in apa si le-am pulverizat bine Sambata am repetat
Astept sa vad daca le-am ucis de tot sau daca scapa
Azi am pus la trandafir putin ceai de urzica (are fier) sa vad daca isi revine
Intrebare: doua muscate au chelit complet Tijele sunt inca verzi Daca le scot din pamant si le pun in borcane cu apa le mai dau frunze?
Multumesc pt pareri si multumesc si pt sfaturile de data trecuta
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de AcidoR Lun 29 Apr 2013, 2:40 pm

Incercarea moarte n-are! wink
Pe cand aveam muscate, se intampla sa pun in apa tulpini goale si ele sa inradacineze, asa ca de aceea am spus ca merita sa incerci. scratch
AcidoR
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 68
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de ema Mar 30 Apr 2013, 9:57 am

Ale mele au radacini chiar stufoase Au ramas in schimb fara frunze
Am cautat ieri pe internet dar se pare ca nimeni nu a ramas cu muscatele complet chelioase Am sa le scot totusi si voi vedea
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de AcidoR Mar 30 Apr 2013, 11:55 am

Ema, daca radacinile sunt sanatoase ar trebui ca printr-o tundere drastica (deasupra substratului) planta sa aiba puterea de-a infrunzi. Ai grija cu udarea in exces, nu-i place si este cauza ce-a mai intalnita de "deces". Substratul sa fie bine drenat. Eu sfaturile despre plante le caut intr-un anumit loc. Pentru ca nu stiu daca-i bine sa pun linkul aici iti trimit pm.
AcidoR
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 68
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de Gabica Mar 30 Apr 2013, 1:44 pm

Mie mi-a cumpărat soţul un Rosmarin la ghiveci, s-a uscat, 3 zile nu la-m udat deloc!
Avea un pământ ciudat cu multe rădăcini şi pietricele mici.
Am cules frunzele şi l-a pus în alt ghiveci. Îşi mai revine?
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de piciul Mar 30 Apr 2013, 2:10 pm

nu cred...dar incercarea moarte nu are!..mai ales ca umezeala il cam omoara...
"Rosmarinus officinalis ("roua marii") este folosit cu precadere in bucataria mediteraneana, dar este o planta aromatica binevenita in retetele din toata lumea.
Ca si cimbrul, plantele de rozmarin nu au nevoie de foarte multa ingrijire, dar au nevoie de mult soare, de un sol care sa nu retina prea mult umezeala si de circulatia aerului.
Cel mai mare dusman al rozmarinului este mucegaiul, atunci cand planta are prea multa umiditate, dar si afidele pot ataca plantele de rozmarin.
Atunci cand este crescut in ghiveci, rozmarinul are nevoie de schimbarea solului o data pe an, lucru ce poate fi insotit de scurtarea radacinilor, necesara pentru ca planta sa nu dezvolte tulpini lemnoase."
Rozmarinul poate sa creasca pana la un metru, dar in conditiile din Romania, unde cel mai adesea este cultivat in ghivece, nu va depasi 40-50 de centimetri. Exista, totusi, soiuri rezistente la inghet, care pot sa reziste chiar la temperaturi de -5 pana la -10 grade Celsius.

Cultivarea rozmarinului
Rozmarinul are nevoie de un sol bine afanat, nisipos, cu un bun drenaj. Se poate folosi un amestec de pamant de gradina si nisip, la care se poate adauga putin praf de creta, pentru cresterea valorii de pH-ului (rozmarinul prefera valori usor alcaline). La baza ghiveciului se aseaza, inainte de a turna amestecul de pamant, un strat de cioburi de teracota, sau pietris grosier, pentru a facilita scurgerea apei.
Acest lucru este foarte important, rozmarinul se poate imbolnavi usor daca apa va balti in ghiveci. Nici umezeala din aer nu ii face bine, de aceea ghiveciul trebuie tinut in plin soare, intr-un spatiu cat mai aerisit.
Obisnuit cu un sol sarac, pietros, nisipos, rozmarinul nu are nevoie de fertilizare.

Rozmarinul pe timpul iernii
Rozmarinul in ghiveci va fi pastrat intr-o incapere luminoasa, dar rece. Temperatura potrivita pentru iernare este de 10-15 grade Celsius. De asemenea, spatiul trebuie aerisit constant. Ghiveciul se uda rar in perioada de iernare.
Rozmarinul poate fi pastrat si in gradina, cu o singura conditie: planta sa fie suficient de maturizata, tulpina sa fie lemnoasa. In acest caz, pregatirea pentru iernare se face prin acoperirea plantei (tufei) cu un strat gros de paie si frunze.

Ingrijirea rozmarinului si inmultirea, in gradina sau in ghiveci
Este o planta rezistenta, nu are nevoie de lucrari speciale. Primavara se taie pentru a pastra o forma simpla si pentru a il reintineri. Nu aruncati crengutele taiate, ele prind radacini foarte usor daca le tineti intr-un pahar cu apa. Acesta este, de altfel, si mijlocul de inmultire cel mai la indemana.
Sigur, exista si plicurile cu seminte pe care le gasiti in comert, dar rozmarinul creste destul de incet, va trebui sa aveti multa rabdare cu el. Sfatul meu e sa folositi semintele doar in cazul in care ati intalnit un soi pe care vi-l doriti neaparat.


piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de Gabica Mar 30 Apr 2013, 4:09 pm

piciul mulţumesc pentru informaţii;
cred că l-am udat prea mult, şi a prins şi perioada cu ploi.
Acum sunt nişte crengi uscate în ghiveci, păcat, mie îmi place mult la gust...
Sper să-l prind până la urmă.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB