Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Explicatii simboluri diagrame - tricotat

+47
Dorulet
LRodica
mlizeta
anaid170
valentinadof
AcidoR
Maria Tatuti
odrina
canadianca50
Alyna_ct
geo
PCatalina
Dionisia
T_mihaela
piciul
dorinamisov
gretty
lucyca39
mari01
cassandra30
cozma felicia
ivanoiuadela9
Cristinick
tantza_m
cristina iosif
Karina33
pufoi
Uca
cory74
loredana40
georgescu olimpia
aba
myky7robc
lari_77
georgeta.prnic
florentinadinu
SoranaI
danniela
europolis
stoy
Giobsy
irish05
samo99ro
ramona75
ioana soare
mira24
Serban Valentina
51 participanți

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de Maria Tatuti Mar 10 Dec 2013, 11:39 am

Asa e!Multumim , Odrina! Merci Merci Merci 
Maria Tatuti
Maria Tatuti
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 62
Localizare : Munchen
Data de inscriere : 16/02/2012

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de odrina Mar 10 Dec 2013, 5:03 pm

Pt putin.
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de anaid170 Mar 01 Noi 2016, 1:40 pm

Buna ziua! Stie cineva ce inseamna intr-o diagrama ruseasca V-urile si sagetile dreapta/stanga? Eu cred ca V-urile inseamna ca se introduce andreaua sub un ochi deja lucrat, dar nu sunt sigura.
Pun linkul mai jos.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
anaid170
anaid170
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 25/02/2015

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de mlizeta Mier 02 Noi 2016, 12:42 pm

Eu cred ca patratelul cu v in el este ochi lucrat pe fata, patratelul gol este ochi lucrat pe dos, iar sagetile indreptate spre dreapta si spre stanga inseamna 2 ochi lucrati impreuna spre dreapta, respectiv spre stanga. Am mai gasit si alte link-uri cu aceasta jacheta.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de anaid170 Mier 02 Noi 2016, 3:02 pm

In diagrama sunt prezentate numai randurile impare, de pe fata lucrului, care este lucrata pe fata (doar pe spatele lucrului se lucreaza pe dos). Scazaturile dreapta/stanga sunt marcate cu triunghiuri, in timp ce sagetile reprezinta altceva. La fel si V-urile.
Cu V-urile m-am lamurit: se iau ochiurile din randul anterior celui de pe andrea.
anaid170
anaid170
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 25/02/2015

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de LRodica Mier 02 Noi 2016, 6:00 pm

Uite aici o schema cu imaginea mai clara, sau asa mi se pare mie.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si linkul unde am gasit schema:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Poti incerca sa dai sa traduca, chiar daca nu e foarte corect poate vei deduce ceva.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de anaid170 Joi 03 Noi 2016, 3:46 pm

Eu diagrama, tiparul si explicatiile le am foarte clare (din punct de vedere vizual), insa nu inteleg toate simbolurile, la rusa nu ma pricep, iar google imi traduce de rasu-plansu. Toate aceste linkuri nu-mi ajuta, ca e acelasi lucru pe care-l am si eu. M-am gandit ca exista  cineva care a mai mai lucrat pe diagrame cu simboluri rusesti si stie.
Eu lucrez de vreo 2 ani pe diagrame rusesti, insa pana acum nu am intalnit aceste sageti.
anaid170
anaid170
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 25/02/2015

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de LRodica Joi 03 Noi 2016, 6:45 pm

Sageti am mai intalnit, uite si aici
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
E acelasi model, Smile acum am observat.
Daca lucrezi ca o torsada mica dar iei ochiurile de pe randul anterior. Ceva de genul ca la V.

LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de anaid170 Vin 04 Noi 2016, 12:49 pm

Multumesc, Rodica! Incep sa ma luminez Smile
anaid170
anaid170
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 25/02/2015

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de piciul Lun 07 Noi 2016, 6:26 am

Ai reusit Anaid170? Sunt curioasa si eu cum a iesit monstra de fir-model.
Putine sperante sa incerc si eu rapid! Spor sa ai!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de Dorulet Dum 13 Noi 2016, 8:20 am

Rusoaicele astea...Tot la aceeasi adresa,ceva pentru fetite:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sau de vara:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
PS.Eu folosesc dictionarul online,ca nu mai stiu limba rusa(daca n-am mai exersat!).
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4801
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Coada de paun

Mesaj Scris de Ramona13 Vin 16 Dec 2016, 9:13 am

Buna ziua tuturor
Mi-a luat ceva timp sa inteleg unde pot adresa o intrebare,nici acum nu sunt sigura ca am nimerit bine.
In fine,ma intereseaza un anumit model de tricotat,coada de paun cred ca se numeste.Este cineva care stie cum se tricoteaza acest model?Am introdus cuvintele in casuta pentru cautare insa nu s-a gasit nimic.
Va multumesc pentru atentie si va urez sarbatori linistite
Ramona
Ramona13
Ramona13
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Kuşadası
Data de inscriere : 16/12/2016

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de piciul Sam 17 Dec 2016, 1:05 pm

Nu-mi dau seama la care model ii spui coada de paun...daca dai cautare google apar mai multe...
Cel pentru finisarea marginilor
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sau [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
rand1:              toate pe fata
rand2 :             toate pe fata
randul 3  :       *  de 3 ori:2 ochiuri impreuna fata,de 6 ori:un jeteu ,1 fata,de 3 ori:2 impreuna fata*
se repeta * la *
randul 4 :    toate ochiurile pe dos
Se repeta de la randul 1
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de Ramona13 Sam 17 Dec 2016, 1:53 pm

Cel de-al doilea.Multumesc frumos de raspuns si ajutor
Ramona13
Ramona13
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Kuşadası
Data de inscriere : 16/12/2016

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină

Mesaj Scris de De-Geta-R Mier 19 Iul 2017, 11:28 am

Bună, tuturor!

Mașina de tricotat nu e tocmai pasiunea mea, fiind mai curând încântată să fac lucruri în stilul old-traditional, adică croșetat, tricotat manual etc. Dar, de curând, o prietenă ce mă știe pasionată de lucrat cu fire, mi-a adus vreo doi saci hug de fire pe con, date la casare la o fabrică de tricotaje. Printre aceste fire, am găsit și câteva conuri cu fire subțiri, clar pentru lucrat la mașină. Drept pentru care, neavând ce face cu ele și suferind de lipsă de spațiu zid vreau să le dau, poate cineva știe cum să facă din ele lucruri frumoase.

Problema este că nu mă pricep nici la compoziția firelor și nici să citesc etichetele din interiorul conurilor. Iar pe site-urile de prezentare ale firmelor producătoare (Cofil, Olimpias, de exemplu), nu am putut obține decât o confirmare că respectivele sortimente sunt produse de ei.
Am ars capete de fir, am citit pe net cum ard firele vegetale, animale și cele sintetice, dar tot nu m-am lămurit pe deplin. Din experiența mea cu firele pentru lucrat manual, îmi dau seama doar dacă e vorba de bumbac, lână sau acril.

Mă puteți ajuta, vă rog? Sau, e cineva interesat de astfel de fire?
De-Geta-R
De-Geta-R
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Roman, Neamț
Data de inscriere : 19/07/2017

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Fire de tricotat con

Mesaj Scris de Alessia 1996 Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm

M-ar interesa niste fire fiindca am o masina de tricotat care lucreaza bine cu fire subtiri. Ma intereseaza ce culori aveti. Poate imi trimiteti niste poze
Alessia 1996
Alessia 1996
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 14/03/2017

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de anaid170 Vin 03 Noi 2017, 2:20 pm

Buna fetelor, va rog din diagrama urmatoare sa-mi explicati V-ul si chestiile alea lungi care ajung pana la 9 ochi.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
anaid170
anaid170
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 25/02/2015

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de piciul Sam 04 Noi 2017, 7:12 am

Poate gasesti la rubrica [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Din ce spun la explicatii e o rasucire de ochi.
Spor! Incearca pe un esantion!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de anaid170 Sam 04 Noi 2017, 6:22 pm

Multumesc, Piciule! Nu prea m-am luminat, nu am gasit nicaieri simbolul asta fix asa, in general el inseamna incrucisari de ochiuri, dar aici nu cred ca se incruciseaza 1 ochi cu alti 9 (de exemplu), e mult prea mult.
anaid170
anaid170
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 25/02/2015

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de LRodica Sam 04 Noi 2017, 9:39 pm

Poate te ajuta:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In poza ai desenul - explicatie pentru V
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sper sa te ajute.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de anaid170 Lun 06 Noi 2017, 1:27 pm

Multu, Rodica! In sfarsit am priceput ca V-ul e ochi alunecat (nelucrat) cu firul prin spate. Din video n-am inteles mare lucru, iar explicatii pt celalalt simbol pe nicaieri. Modelul si diagrama sunt prezentate peste tot fara explicatii, desi au fost mai multi care le-au solicitat.
anaid170
anaid170
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 25/02/2015

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de LRodica Mar 07 Noi 2017, 9:12 am

Cu placere.
Daca te referi la cel de langa V si - cred ca este o torsada peste un ochi , nu stiu cum sa iti explic altfel.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de anaid170 Mier 08 Noi 2017, 1:35 pm

Deci, torsada inseamna incrucisare de ochiuri, se incruciseaza un nr egal sau inegal de ochiuri. Toate simbolurile pt torsade pe care le-am gasit pana acum au un nr de maxim 4-5 ochiuri de incrucisat. Daca in diagrama acel simbol = torsada, inseamna ca un ochi se incruciseaza pe rand cu 1, 2,3,...9 ochiuri. Altfel nu stiu cum sa interpretez.
anaid170
anaid170
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 25/02/2015

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de LRodica Mier 08 Noi 2017, 9:43 pm

Da, torsada inseamna incrucisare.
Cred ca doar cate un ochi, cel din margine (de langa V) cu urmatorul. Incearca sa vezi cum iese.
La sfarsitul saptamanii sper sa reusesc sa incerc si eu.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de anaid170 Joi 09 Noi 2017, 12:41 pm

kiss
anaid170
anaid170
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 25/02/2015

Sus In jos

Explicatii simboluri diagrame - tricotat - Pagina 7 Empty Re: Explicatii simboluri diagrame - tricotat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB